niedziela, 26 lutego 2012

Samotność Bogów- Dorota Terakowska

Samotność Bogów


Autor ; Dorota Terakowska
Wydawnictwo : Literackie
cena : 25.99zł (empik)
ilość stron : 260
moja ocena : 7/10

Opis na okładce :
Przodkowie Jona bali się świata. Pragnęli obecności kogoś, kto byłby potężniejszy niż żywioły i przyroda. Powołali więc do życia różne nadprzyrodzone istoty, ale i one nie dawały im oparcia. W końcu z ludzkiej potrzeby zrodził się Światowid. Szybko urósł w siłę i stał się okrutny. Teraz plemię Jona przyjęło wiarę w Boga Dobroci, odsuwając się od bóstw. Oddzielają je od nich rzeka, puszcza - i Tabu. Mały Jon przekracza granicę. Słyszy zew opuszczonego Światowida. Czego bóg zażąda od Jona? Dokąd zawiedzie go Kamienna Droga?

Inny opis
Piękna, nowoczesna baśń rozgrywająca się w czasach średniowiecza i współczesności. Rzecz dzieje się w świecie budowanym z motywów mitologii słowiańskiej i tradycji chrześcijańskiej, elementów rzeczywistości baśniowej i wizji historiograficznej, w którym nowy bóg zajmuje miejsce starych i okrutnych bóstw plemiennych.
Przesłaniem autorki jest uświadomienie nie tylko młodemu odbiorcy, konieczności wzajemnej tolerancji między ludźmi żyjącymi w różnych światach, tradycjach i kulturach.


Moja ocena :
Jak to bywa z lekturami , bardzo ciężko mi było się do niej zabrać.
Jeszcze nigdy nie trafiłam na lekturę która dała by mi do myślenia  ( no poza małym księciem )
Książkę czyta się bardzo fajnie , jest w niej wiele wątków religijnych, co tylko wzmacnia wartości książki .
Niestety w książce nie podobały mi się ciągłe wzmianki o Cywilizacji , wręcz wychwalanie jej . Za to mocną stroną są podróże w czasie Jona , i jego nieświadomość o tym .

" Jest piękna. Przemyślana w każdym słowie. Znalazłam się koło Jona w jego długiej podróży, ani razu nie miałam dość. Chciałabym więcej takich książek z głębszym przekazem na życie. :"
                                                                                        opinia life_scent (lubimyczyatć)


7 komentarzy:

 1. "złote myśli - tom LOS"
  właśnie w piątek ją znalazłam, bo jakoś w wakacje nie była mi potrzebna, a robiłam w szafie porządek i wpadła mi w ręce.
  dzięki, ja tez będę obserwować

  OdpowiedzUsuń
 2. Może przeczytam nie jestem pewna ;)zapraszam do mnie i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. nigdy o niej nie słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Co za dużo wątków religijnych to też niezdrowo :) ale ogólnie na plus ;) Pozdrawiam i zapraszam w wolnej chwili do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń